SOFRA KESESİ ÜYE İŞYERİ SÖZLEŞMESİ

 

İşbu kullanıcı sözleşmesi ve onun ekleri olan gizlilik politikası ile pazaryeri sözleşmesi sitemizde sunulan hizmetlerden faydalanmak için gerekli kural ve koşulları içerir. 
1. Taraflar:
Bir taraftan Kazım Dirik Mahallesi 377 Sokak No:7/D Aliağa/İZMİR adresinde mukim Sofra Kesesi Tek. İlet. San. ve Tic. Ltd. Şti.(kısaca Sofrakesesi.com olarak anılacaktır) ile diğer taraftan ……………………………………………………….…….. adresinde mukim ……………………………….(kısaca ÜYE İŞYERİ olarak anılacaktır) aşağıda belirtilen şekil ve şartlarda tam bir anlaşmaya varmışlardır.
2. Tanımlamalar:
İş bu sözleşme metni dâhilinde;
a. Sofra Kesesi Tek. İlet. San. ve Tic. Ltd. Şti. kısaca Sofrakesesi.com
b.………………………………………………………………………………………………………….ve kendisine bağlı tüm şubeler kısaca “ÜYE İŞYERİ” olarak alınacaktır.
c. Sofra Kesesi Tek. İlet. San. ve Tic. Ltd. Şti. ve ……………………………… ………………………………………………………………………. Ayrı ayrı “taraf” birlikte kısaca “TARAFLAR”
d. Sofrakesesi.com üye işyeri sözleşmesi kısaca “SÖZLEŞME”
e. Sofrakesesi.com, www.sofrakesesi.com üzerinden veya mobil telefon uygulamaları, ve bunlarla sınırlı olmamak üzere sair interaktif kanallar aracılığıyla erişilebilen dijital sistemler üzerinden geliştirilen market, kasap, manav, bakkal, çiftçi, su işletmeleri, pet shop, cafe ve restoran listesi görüntüleme, ürün satışı, reklam gönderme, tanıtım hizmetleri vb. hizmetler sunan uygulamaları kısaca “Sofrakesesi”
f. Sofrakesesi.com’a kayıtlı üyeler kısaca “KULLANICI”
g. Sofrakesesi.com üzerinden KULLANICI’nın vereceği ürün siparişlerinin Sofrakesesi.com tarafından ÜYE İŞYERİ’ne iletilmesi ve bu siparişin üye işyeri tarafından sipariş veren KULLANICI’ya teslim işlemleri kısaca “SİSTEM”;
h. KULLANICI’nın Sofrakesesi.com üzerinden vereceği ürün veya hizmet siparişleri ücretinin Sofrakesesi.com tarafından ÜYE İŞYERİ’nin temsilcisi sıfatıyla, işbu Sözleşme’de belirlenen hüküm ve koşullar altında kredi kartı, banka kartı, bankalar tarafından sağlanan online ödemeyi destekleyen sair ödeme yöntemleriyle KULLANICI’dan Sofrakesesi.com’un anlaşmalı olduğu ödeme aracı kurumu tarafından tahsil edilip fatura düzenleme tarihinden sonra ÜYE İŞYERİ’nin banka hesabına transfer edildiği yöntem kısaca “ONLİNE KREDİ KARTI VE BANKA KARTI ÖDEME YÖNTEMİ” olarak anılacaktır.
3. Sözleşmenin Onaylanması
Üye işyeri kayıt formu doldurularak veya sosyal medya ağları üyeliği (Facebook, Twitter, Pinterest ve benzerleri) aracılığıyla www.sofrakesesi.com adresinden veya bu adres üzerinden erişilebilen web-sitelerini kapsayan siteler üzerinden Sofrakesesi.com sistemine üye
olunabilir. Her Sofrakesesi.com kullanıcısı, Sofra Kesesi Tek. İlet. San. ve Tic. Ltd. Şti. (“Sofrakesesi.com”) ile akdetmiş olduğu işbu Kullanıcı Sözleşmesi (“Sözleşme”) hükümlerine uyacağını kabul ve taahhüt eder.
4. Hizmetler
Sofrakesesi.com üye işyerlerinin internet ortamında, mobil telefonlarda veya benzer platformlarda geliştirilebilen uygulamalardan sisteme üye alıcıların üye işyerlerinden ürün siparişi verme ve sair hizmetleri sunar.
5. Sofrakesesi.com Üye İşyeri Sistemi
Kullanıcı siteye üye olmakla birlikte üyelik sözleşmesini, üyelik sözleşmesinin eklerini, site içerisinde Sofrakesesi.com tarafından paylaşılan kullanım, üyelik ve hizmetlerine yönelik uyarı, yazı ya da açıklama gibi beyanların tamamını kabul etmiş olur. Üye, siteyi kullanmak ile birlikte söz konusu beyanlarda belirtilen tüm hususlara uygun davranacağını kabul etmektedir. 
Sofrakesesi.com’a üye olacak işyeri üye işyeri başvuru formunu doldurarak üye olur. Verdiği bilgiler üyeye özeldir ve aynı bilgiler iki farklı üyeye verilmez. ”Şifre” sadece kullanıcı tarafından bilinir. Kullanıcı dilediği zaman şifresini değiştirebilir. Şifre’nin seçimi ve korunması tamamı ile kullanıcının sorumluluğundadır. Sofrakesesi.com şifre kullanımından doğacak problemlerden kesinlikle sorumlu değildir. Siteye 18 yaşından büyük kişiler üye olabilir. Üyelerin, üyeliğin devamı için site kullanım koşullarına uygun hareket etmeleri gerekmektedir. Sofrakesesi.com tarafından dondurulmuş ya da üyelikten uzaklaştırılmış olan kullanıcıların üyelik kayıtları tamamlanmış olması, üyeliğin devamı anlamına gelmemektedir. Ayrıca yanlışlıkla veya bilerek kendisine ait olmayan e-posta adresi ve telefon numaraları ile sisteme kayıt olan kullanıcılar tüm sorumlulukların kendilerine ait olduğunu unutmamalı, her hangi bir durumda üçüncü kişilerin uğrayabileceği maddi ya da manevi zararlarda Sofrakesesi.com doğrudan veya dolaylı hiçbir yükümlülüğü yoktur.
6. Üye İşyeri Yükümlülükleri
6.1 Üye işyeri Sofrakesesi.com’un sisteminde yer alacak ürün, sipariş, ödeme tipleri ve benzeri bilgilerinin özellikle de fiyat, ürün ve stok bilgilerinin güncelliğinden ve kendi işyerindeki fiyatlarıyla dönem dönem sattığı ürünlerde uyguladığı kampanya fiyatları üzerinden olduğunu, fiyatlarda herhangi bir yanıltıcılık ve tağşiş olmadığını kabul ve taahhüt eder. Üye işyeri kendi işyerine ait tüm kanallarda (kendi işyerine ait interaktif televizyon, restoranın internet sitesi, telefonla sipariş alma, Facebook, Twitter bu kanallara örnek ve kendi işyerine ait bunlara benzer farklı mecralarda bu kanallar dahilinde kabul edilecektir.) müşterilerine uyguladığı her türlü kampanya promosyon fiyat ürün ve diğer içerikli kampanya çalışmalarının aynı şekilde Sofrakesesi.com sistemi üzerinde de uygulayacağını kabul ve taahhüt eder. Üye işyeri bu kampanya çalışmaları dahilinde teknik bir gereksinim olursa Sofrakesesi.com’un kontrolünde olmayan alt yapılara erişim ve sürecin hızlanması için gerekli desteği vereceğini kabul eder. Üye işyeri Sofrakesesi.com’a bildirdiği ürün fiyatlarının telefonla veya üye işyerine ait diğer kanallardan sipariş veren müşterilere kendi işyerindeki fiilen uyguladığı fiyatları ile aynı olacağını kabul ve taahhüt eder. Aksi sözleşmenin ihlali niteliğindedir. Üye işyeri, diğer çevrimiçi platformlarda iş bu sözleşme yükümlerine aykırı ve rekabet teşkil edecek şekilde sözleşme süresi ve geçerliliği boyunca bir çalışma yapamaz, diğer platformlarda yer alamaz, sözleşme yapamaz.Aksi davranış halinde 8.1 maddesinde belirlenen aylık üye işyeri ve sistem kullanım hizmet bedelinin yıllık tutarının yermibeş katı tutarında Sofrakesesi.com’a tazminat ödemekle yükümlü olur.

6.2 Üye işyeri fiyatlarında ve ürünlerinde yapacağı değişiklikleri en kısa sürede elektronik ortamda yazılı olarak Sofrakesesi.com’a bildirmekle yükümlüdür. Üye işyeri Sofrakesesi.com sisteminde yer alan fiyatlarda değişiklik yaptığı takdirde yapmış olduğu değişiklikleri Sofrakesesi.com’a bildirene ve değişiklikler Sofrakesesi.com sisteminde yer alana kadar uygulamaya koyamaz. Sipariş veren kullanıcıdan Sofrakesesi.com üzerindeki eski fiyatlar üzerinden bedel alır. Üye işyeri kendi işyerine ait tüm kanallarda (kendi işyerine ait interaktif televizyon, restoranın internet sitesi, telefonla sipariş alma, Facebook, Twitter bu kanallara örnek ve kendi işyerine ait bunlara benzer farklı mecralarda bu kanallar dâhilinde kabul edilecektir.) müşterilerine uyguladığı tüm ödeme şekillerini Sofrakesesi.com’da da uygulamak zorundadır.
6.3 Üye işyeri, sayfasında yer alacak ürünlerin bedeli ve güvenilirliği konusundaki güncelliğinden kendisi sorumludur. Bu güncellemeleri Sofrakesesi.com’a bildirmekle yükümlüdür. Fiyat ürün güncellemesiyle ilgili talep ve sorularını Sofrakesesi.com yöneticilerine iletecektir.
6.4 Üye işyeri, Sofrakesesi.com’un kendisine ilettiği siparişi, ödeme şekline bağlı olarak fiş veya faturası ile birlikte sipariş veren kullanıcıya eksiksiz ve doğru olarak iletmekle yükümlüdür. Üye işyeri kendisine iletilen siparişteki ürünlerden bir veya birkaçının bulunmaması ve/veya o an için sipariş veren kullanıcıya ulaştırılamayacak olması halinde siparişin eksik kalacak kısmını sipariş kendisine iletilmesinden itibaren en uygun sürede Sofrakesesi.com’a bildirmekle yükümlüdür. Sofrakesesi.com bu bildirim üzerine kullanıcıya gerekli iade işlemlerini gerçekleştirir.
6.5 Üye işyeri siparişin geç teslimi ve veya hatalı veya eksik teslimi ve veya kullanıcının siparişle ilgili sorun yaşaması veya şikayette bulunması halinde eksiklik ve hatayı derhal gidermek kullanıcının şikayetlerini dikkate alarak gerekli önlemleri almak ve gerektiğinde ücret iadesi ve/veya ilave ürün verilmesi gibi uygulamalarla kullanıcılara sunulan hizmetin tam ve eksiksiz olmasını sağlamakla yükümlüdür.
6.6 Üye işyeri, sipariş veren kullanıcıya satacağı ve/veya ulaştıracağı ürünlerin taze ve sağlık koşullarına uygun durumda olacağını taahhüt eder. Üye işyeri, Sofrakesesi.com ve/veya doğrudan kullanıcı tarafından ürünlerin taze ve sağlık koşullarına uygun durumda olmadığı bildirildiği takdirde sipariş veren kullanıcının tercihine uygun olarak derhal ürün bedelini Sofrakesesi.com aracılığı ile kullanıcıya iade etmek ve/veya başka bir ürün ile değiştirmekle yükümlüdür. Üye işyeri, ürünlerin taze ve sağlık koşullarına uygun durumda olmamasından dolayı sipariş veren kullanıcının ve/veya Sofrakesesi.com’un uğrayacağı zararları derhal tazmin etmekle yükümlüdür.
6.7 Üye işyeri; reklam, promosyon, indirim vb. çalışmalarını iptal etmek istediğini bunu Sofrakesesi.com’a yazılı (E-posta ) olarak bildireceğini ve bunun teyidini alacağını kabul eder. Üye işyeri bu doğrultuda doğrudan Sofrakesesi.com’un ilgili birimine bilgi verecektir.
6.8 Üye işyeri, Sofrakesesi.com sistemi üzerinden alkollü içeceklerin ve tütün mamullerinin sipariş verilmesine veya bu ürünlere ilişkin reklam yayımlanmasını Sofrakesesi.com’dan hiçbir şekilde talep etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Üye işyeri, Sofrakesesi.com’da notlar bölümüne yazılmak suretiyle talep edilen tütün mamullerini ve alkollü içeceklerini hiçbir şekilde müşterilere teslim etmeyecektir. Bu talepleri katı suretle karşılayamayacağını belirtecektir. Üye işyeri bu hükme aykırılık teşkil edecek bir sipariş teslim ettiği takdirde Sofrakesesi.com’un bu sebeple maruz kalacağı zararlardan sorumlu olacağını ve Sofrakesesi.com’un söz konusu zararlarını derhal tanzimiyle yükümlü olduğunu kabul ve taahhüt eder.
6.9 Kullanıcı bilgileri Sofrakesesi.com tarafından üye işyeri ile siparişin teslimi işlemi için asgari düzeyde gereken bilgiler paylaşılmaktadır. Bu bilgilerinin paylaşımı ile siparişin sorunsuz teslimi amaçlanmaktadır. Bu bilgiler üye işyeri tarafından reklam pazarlama kişisel vb herhangi bir durum veya amaç için kullanılamaz, paylaşılamaz, devredilemez, bu maddenin ihlali madde 9 (Gizlilik) hükümlerine aykırılık teşkil edecektir. Bundan doğan hem kullanıcı hem de Sofrakesesi.com zararlarını tazmin ile yükümlü olacaktır.
6.10 Sofrakesesi.com’un tüm dijital ortamlarda, internet üzerinden Takip Sistemi, Mobil uygulama takip sistemi gibi sunduğu ve bunlara benzer altyapılara sahip sistemlerde sunacağı ürün ekleme /çıkartma, hizmet mesafesi belirleme ve diğer benzer işlemleri üye işyeri bizzat takip edecek ve Sofrakesesi.com’u bu konuda bilgilendirecektir. Üye işyeri anılan sistemler üzerinden yapılabilen işleri zamanında yapmayıp siparişle ilgili aksamaya yol açarsa Sofrakesesi.com üye işyerine sipariş işlemini durdurabileceği gibi bu konuda gerek kullanıcı gerek Sofrakesesi.com’un uğrayacağı zararları karşılamak ile yükümlü olacaktır.
6.11 Sofrakesesi.com’a kullanıcılardan ve üye işyerinden gelen yorumlara ilişkin değerlendirmeler Sofrakesesi.com tarafından yapılacak gerekli onay, kontrol ve düzenleme süreci akabinde ön yüzde tüm kullanıcıların görebileceği şekilde yayımlanır.
6.12 Üye işyeri, Sofrakesesi.com sisteminde yayımlanmak üzere Sofrakesesi.com’a ilettiği içeriğin, ifadelerin ve/ veya tanımların yürürlükteki mevzuata, özellikle gıda kontrol genel müdürlüğü tarafından yayımlanan talimatlara uygun olmasını sağlamakla ve sağladığı ürünlerin tanıtımında,satış ve tesliminde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde “Tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı” herhangi bir ifadeye ve işleme yer vermemekle yükümlüdür. Üye işyeri bu yükümlülüklerine uymadığı takdirde tüketici ve idari boyutta doğabilecek her türlü idari hukuki ve cezai sorumluluğun bizzat kendisine ait olduğunu, Sofrakesesi.com’un ve 3. Kişilerin bu nedenle uğradığı ve/veya uğrayacağı her türlü zararı tazminle yükümlü olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
6.13 Üye işyeri, sistem üzerinden aldığı siparişlerle ilgili mevcut kanuni mevzuatlar dâhilinde siparişle birlikte teslimi gereken evrak, fatura, fiş dâhili ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere kanuni mevzuat dahilinde sair tüm evrakı da siparişle birlikte kullanıcıya iletmek zorundadır. Bu evraktan gerekli olanları teslim etmemesi durumunda oluşabilecek yaptırım ve cezalardan üye işyeri sorumludur. Sofrakesesi.com, üye işyerinin bu konudaki ihlallerinden herhangi bir hukuki sorumluluğu olmadığını üye işyeri kabul eder.
6.14 Üye işyerinin bir franchise işletmesi olduğu durumlarda Sofrakesesi.com sisteminde listelenen cari markanın bu listelemeye izin verecek şekilde tüm markalarının üye işyerine ait olması gerekir. Sofrakesesi.com sisteminde listelenen markaya ait haklar master franchisse veya sair 3. kişilere ait ise Sofrakesesi.com marka sahibinin talebi doğrultusunda işlem yapacaktır. Bu doğrultuda Sofrakesesi.com’un fikri mülkiyet ve sair haklara ilişkin uğrayabileceği zararlardan üye işyeri sorumludur.

6.15 Üye işyeri, Sofrakesesi.com’un önceden yazılı ( E-posta dahil ) onayını alarak Sofrakesesi.com markasını kendi internet sitesi basılı broşürleri sair kanallarda pazarlama ve reklam amaçlı kullanabilecektir. Sofrakesesi.com üye işyerlerine kendi güncel pazarlama ve reklam araçlarını iletmeyi taahhüt eder. Ayrıca, üye işyeri, Sofrakesesi.com tarafından kendisine temin edilecek ve üye işyerlerinin Sofrakesesi.com sisteminin bir üyesi olduğunu gösteren tanıtım çıkartmalarını (sticker) üye işyerlerinin dışarıdan bakıldığında 3. kişiler tarafından rahatlıkla görülebilecek bir yerine (vitrin, kasa üstü, giriş kapısı vb.) yapıştırmayı ve söz konusu çıkartmaları sözleşme süresi boyunca muhafaza etmeyi taahhüt eder.
6.16 Üye işyeri, Sofrakesesi.com sisteminde listelenen ürünlerin haricinde kullanıcılara farklı promosyon önererek Sofrakesesi.com ile haksız rekabet yaratacak veya Sofrakesesi.com hakkında olumsuz intiba oluşturacak biçimde kendi internet satış sitesi oluşturamaz veya Sofrakesesi.com kullanıcılarına telefonla sipariş vermeye teşvik edemez. Aksi yönde davranış sözleşmenin ihlali sayılacaktır. Böyle biri durumda Sofrakesesi.com’un ve kullanıcının zararlarını gidermekle yükümlü olacaktır.
6.17 Üye işyeri, Sofrakesesi.com üzerinden sipariş veren kullanıcılar ilgili kullanıcılarının izni olmadan satış ve pazarlama faaliyetinde (E-posta, sms, broşür vb.) bulunamaz. Aksi söz konusu ise kullanıcının şikâyet etmesi durumunda her türlü ceza ve yaptırımlardan üye işyeri sorumlu olacaktır.
6.18 Üye işyeri, üye işyerinin bulunduğu binanın veya dükkanın girişine dışarıdan bakıldığında 3. Kişiler ve kullanıcılar tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde kullanıldığı cari markasını, işletme adını ve varsa logosunu yansıtan kendi tabelasını asmayı ve söz konusu tabelayı sözleşme süresi boyunca muhafaza etmeyi taahhüt eder. Üye işyerinin tabelası olmaksızın yalnızca branda ve çıkartma (Sticker) gibi materyaller üzerinde üye işyerinin cari markasını veya logosunun yansıtılmış olması işbu madde kapsamında yerine getirilmesi gereken tabela yükümlülüğünün üye işyeri tarafından yerine getirildiği şeklinde yorumlanmayacak ve sözleşmenin ihlali sayılacaktır. İlgili tabelanın asılmasından doğacak ilan ve reklam ve vergileri de dahil olmak üzere her türlü masraf üye işyeri tarafından karşılanacaktır.
6.19 Üye işyeri hakkında kullanıcı şikâyetlerinin bulunması veya Sofrakesesi.com üyelik koşulları, kuralları ya da prosedürlerine uymaması halinde Sofrakesesi.com üye işyerine bildirim yaparak ilgili yükümlülükler yerine getirilene kadar Üye işyerinin sistemdeki sayfasını erişime kapatabilir. İlgili sayfa Sofrakesesi.com tarafından ilgili şikâyet veya ihlalin meydana getirdiği olumsuzluğun boyutuna göre üye işyerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde hesabını Sofra Kesesi yeniden aktif hale getirebilir.
6.20 Üye işyeri elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun sair mevzuat hükümleri kapsamında internet üzerinden satış yapılabilmesi için gerekli koşulları yerine getirmekle yükümlüdür. Üye işyerinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle uygulanacak olan idari para cezalarından Sofrakesesi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sofrakesesi.com üye işyerinin yükümlülükleri yerine getirene kadar Sofrakesesi.com sayfasını kapalı tutma hakkı saklıdır. Üye işyeri bu kapsamda Sofrakesesi.com’dan herhangi bir zarar tazmini talebinde bulunamaz.

6.21 Üye işyeri Sofrakesesi.com sistemine üye olması sebebi ile aldığı siparişler, kendisine yapılan raporlar ve sair bilgilendirilmeler kapsamında kullanıcılara ait kısmi kişisel verilere erişebilmektedir. Bu kapsamda ilgili kişisel veriler yalnızca siparişin ilgili kullanıcıya doğru eksiksiz ve zamanında teslimi için üye işyeri ile paylaşmakta olup paylaşılma amacı dışında kullanılması sözleşmeye aykırılık teşkil edecektir. İlgili kişisel verilerin üye işyeri tarafından başka bir amaçla işlenmesi (toplama, kaydetme, transfer etme gibi ) halinde üye işyeri kişisel verilerin Kişisel Verilen Korunması Kanunu’na (“KVKK”) aykırı işlenmesi nedeni ile münhasıran sorumlu olduğunu kabul beyan ve taahhüt eder. Üye İşyerinin KVKK’ya aykırı davranışı nedeniyle doğabilecek her türlü idari, hukuki ve cezai sorumluluğun bizzat kendisine ait olduğunu Sofrakesesi.com’un ve 3. kişilerin bu nedenle uğradığı ve/veya uğrayacağı her türlü zararı tanzimle yükümlü olduğunu beyan, kabul ve taahhüt eder. Üye işyerinin iş bu maddeye aykırı davranışı nedeniyle Sofrakesesi.com’un sözleşmeyi tazminatlı veya tazminatsız ve derhal hüküm doğuracak şekilde fesih hakkı saklıdır.
6.22 Üye işyeri, Sofrakesesi.com’a; vergi levhası, Esnaf/Ticaret sicil numarası, MERSİS numarası, imza sirküleri, şirket ortakları varsa kimlik fotokopileri ve banka hesap numaraları vb. bilgileri paylaşacaktır. Bilgileriniz KVKK politikamız çerçevesinde korunacaktır.
6.23 Üye işyeri, Sofrakesesi.com ile çalışırken 24 ay boyunca benzer nitelikte bir şirketle çalışmamayı taahhüt eder. Aksi durumlarda Sofrakesesi.com’un bu sözleşmeden doğan fesih ve tazminat hakları doğacını kabul eder.
7. Sofrakesesi.com’un Hak ve Yükümlülükleri
7.1 Sofrakesesi.com ve üye işyerine ilişkin ürün ve sipariş bilgilerinin üye işyeri tarafından kendisine bildirilmiş olan içeriğe uygun ve iş bu sözleşme hükümleri çerçevesinde Sofrakesesi.com site ve veri tabanında da yer almasını sağlamakla yükümlüdür.
7.2 Sofrakesesi.com, Sofrakesesi.com sisteminden kendisine gelen siparişleri en uygun süre içerisinde dijital ortamda yazılı şekilde üye işyerine iletmekle yükümlüdür.
7.3 Siparişlerde kullanıcılardan kaynaklanan hatalarda (siparişi kabul etmeme, sipariş verdiği adreste bulunmama vb) dolayı Sofrakesesi.com’un herhangi bir sorumluluğu yoktur. Sofrakesesi.com bu gibi durumların oluşmaması için azami gayreti gösterecektir. Ancak oluşan hatalardan üye işyerine herhangi bir bedel ödemeyecek, tazminat sorumluluğu olmayacaktır.
7.4 Fikri mülkiyet haklarının ihlaline ilişkin herhangi bir ihtilaf olduğu takdirde Sofrakesesi.com ancak ibraz edilecek kesinleşmiş ve icra edilebilir mahkeme kararınca işlem yapacaktır.
7.5 Sofrakesesi.com, Sofrakesesi.com sisteminin kullanılması ile oluşacak data ve verilerin tüm fikri mülkiyet haklarına sahiptir. Sofrakesesi.com söz konusu bilgileri kullanarak üye işyeri gizli bilgilerini açıklamadan rapor düzenleyebilir veya bu tarz bilgilerle raporları kullanabilir: Ayrıca bu rapor ve veya istatistikleri iş ortakları ve üçüncü kişilerle bedelli veya bedelsiz paylaşabilir. Anılan işlemler Madde 12 (Gizlilik) hükümlerine aykırılık teşkil etmez.
7.6 Sofrakesesi.com üye işyerinin logo, marka bilgilerini, ürün ve iş yerine ait fotoğraf ve videoları reklam amaçlı kullanabilir.
8. Mali Hükümler
8.1 Üye işyeri, sistem dahilinde Sofrakesesi.com tarafından kendisine sağlanan hizmetlerin karşılığında kendisine iletilen ve kendisi tarafından ilgili kullanıcıya ulaştırılan siparişlerin Türk Lirası tutarları üzerinden tahakkuk edecek hizmet bedelini Sofrakesesi.com’a ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Sofrakesesi.com, yukarıda anılan hizmet oranı ve bedellerini ilçe bazında belirlemektedir. İlçe bazında ilgili ilçedeki aktif kullanıcı sayısı, üye işyeri başına kullanıcı sayısı ve kullanıcıların aylık periyotlarından ilgili ilçede sipariş verme frekansları üzerinden yapılan incelemeye göre çeşitli fiyat kategorileri belirlemektedir. Bu sözleşme kapsamında üye işyerinin dâhil olduğu sektör için ilgili hizmet ve aylık komisyon bedeli ve oranları şu şekilde belirlenmiştir; Aylık üye iş yeri bedeli: 35.65 TL, aylık üye iş yeri sistem kullanım hizmet bedeli: 63.85 TL, satış komisyon bedeli: %5 (üye işyerinin nihai tüketiciden tahsil ettiği bedel üzerinden), bu bedellere KDV dahil değildir. Bu oranları belirlemeye Sofrakesesi.com tek başına yetkilidir.
8.2 Sofrakesesi.com, ilgili ilçe ve il ile ilgili her sene Ocak ayı faturası ile birlikte üye işyerine aylık üye iş yeri bedeli, aylık üye işyeri hizmet kullanım bedeli ve satış komisyon oranı değişikliklerini bildirecektir. İlgili bedeller Ocak ayı itibari ile geçerli olacaktır. Üye işyerinin değişiklikleri kabul etmediğini yazılı olarak noter marifeti ile 1 hafta içerisinde bildirerek sözleşmeyi fesih etmediği takdirde sözleşme bu şartlar altında 1 yıl uzamış sayılır.
8.3 Sofrakesesi.com yukarıda 8.1’ de belirlenen şekilde tahakkuk edecek aylık üye işyeri bedeli ve aylık üye işyeri sistem kullanım hizmet bedeline ilişkin faturayı aylık periyotlarla, satış komisyon bedeline ilişkin faturaları 10’ar günlük periyotlarda ayda 3 adet olmak üzere düzenleyecektir. Üye işyeri, faturaya ilişkin detaylara (sipariş raporuna) üye işyeri internet kontrol sayfasından Sofrakesesi.com tarafından kendisine verilecek olan kullanıcı adı ve parolasıyla ulaşabilecektir.
8.4 Üye işyeri, faturasının kendisine tebliğ tarihinden itibaren ( Sofrakesesi.com Sistemi Üzerinde faturasının oluşmasını müteakiben) 3 (üç) iş günü içinde fatura tutarını, kendisine tahsis edilen abone numarasıyla birlikte ilgili Sofrakesesi.com banka hesaplarına ödemekle yükümlüdür. Üye işyerinin Sofrakesesi.com çevrimiçi ödeme kanallarından yapılan tahsilatlarından oluşan ve 8.5 maddede belirtilen online ödeme hizmet sağlayıcısı tarafından tahsilatı gerçekleştirilecek olan bedellerden Sofrakesesi.com’un üye işyerinden alacağı komisyonlarıyla, aylık üye işyeri bedeli, aylık üye işyeri sistem kullanım bedellerini tahsil etme hakkı vardır.
8.5 Kullanıcı ile üye işyeri ve Sofrakesesi.com arasındaki tüm ödeme, tahsilat v.b işlemler taraflar arasında “iyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.” (İyzico) üzerinden yapılacaktır.
(İ) Madde 8.1’de anılan hizmet bedeli fatura tutarı:
(İİ) Taraflar arasında akdedilmiş tüm sözleşme ve /veya protokoller dâhilinde Sofrakesesi.com tarafından üye işyerine sunulan her türlü hizmet bedeline ilişkin fatura tutarı: ve varsa
(İİİ) Üye işyerine ait ödeme vadesi gelmiş borç bakiyesi tutarının tamamı mahsup edilecektir. Üye işyeri, fatura kesim tarihinden itibaren 3 (Üç) iş günü içinde aylık üye iş yeri bedeli, aylık üye iş yeri sistem kullanım hizmet bedeli ödemelerini Yapı Kredi Bankası, 330 No’lu Aliağa şubesindeki TR670006701000000076001205 IBAN nolu banka hesabına havale/EFT edecektir.
8.6 Üye işyeri, Sofrakesesi.com’un e-arşiv sistemi dahilinde düzenleyeceği faturaların kendi belirleyeceği e-posta adresine gönderilmesini kabul eder. Sofrakesesi.com, üye işyerine düzenlediği e-arşiv kapsamındaki faturaları ÜYE ……………………………………………………………..İŞYERİ’nin ……………… e-posta adresine [email protected] adresinden gönderecektir. Üye işyerinin anılan e-posta adresinde bir değişiklik olduğu takdirde bunu [email protected] adresine ileteceği bir e-posta ile yeni e-posta adresini Sofrakesesi.com’a bildirmekle yükümlüdür.
8.7 Üye işyerinin işbu sözleşme kapsamındaki mal yükümlülüklerini geç yahut eksik yerine getirmesi veya hiç yerine getirmemesi halinde Sofrakesesi.com, üye işyerine bildirim yaparak üye işyerinin sistemdeki sayfasını derhal kapatma hakkını haizdir. Böyle bir durumda üye işyeri, sayfasının kapatılmasından itibaren 15 gün içinde mali yükümlülüklerini yerine getirmezse Sofrakesesi.com derhal hüküm doğuracak şekilde sözleşmeyi feshedebilir. Üye işyerini sistem panelinden tamamen çıkarabilir ayrıca üye işyerinden olan alacaklarını tahsil için yasal işlem başlatabilir.
9. Ödeme Yöntemleri
9.1 Kullanıcılara Sofrakesesi.com sistemi üzerinden aşağıda belirtilen ödeme yöntemleriyle ödeme yapma imkânı tanınacaktır. Bu imkânlar Online Kredi Kartı ve Banka Kartı ile ödeme, Multinet, Sodexo vb. ticket sistemleri ve Paycell vb. gibi ödeme çeşitleridir. Üye işyeri, kullanıcıların bu ödeme yollarını kullanabileceğini peşinen kabul etmektedir.
9.2 Sofrakesesi.com, Online Kredi Kartı ve Banka Kartı ile ödeme, Multinet, Sodexo vb. ticket sistemleri ve Paycell vb. gibi ödeme yöntemleri aracılığıyla yapılan ödemelerde üye işyerinden madde 8.1 de belirtilen oranda satış komisyon bedeli tahsil edecektir. Bankaların ve finans kuruluşlarının ödeme yöntemleri kullanılarak yapılan ödemelerde ileride bu kuruluşlar tarafından Sofrakesesi.com’dan komisyon ve benzeri ödeme talep etmesi halinde Sofrakesesi.com söz konusu komisyon tutarı, sabit maliyet ve olası diğer maliyetler ile sınırlı kalmak kaydıyla söz konusu tutarı üye işyerinden talep etme hakkını saklı tutar.
9.3 Üye işyerleri kullanıcıların sipariş bedellerini Online Kredi Kartı ve Banka Kartı ile ödeme, Multinet, Sodexo vb. ticket sistemleri ve Paycell vb. gibi ödeme yöntemleri aracılığıyla sistem üzerinden ödedikleri durumlarda fatura veya nakit fiş karşılığında siparişi ilgili kullanıcıya eksiksiz ve tam olarak teslim etmekle yükümlüdür. Online Kredi Kartı ve Banka Kartı ile ödeme, Multinet, Sodexo vb. ticket sistemleri ve Paycell vb. gibi ödeme yöntemleri aracılığıyla ödemesi yapılan siparişlerde kullanıcı Platform Kullanım Sözleşmesi hükümlerine göre iade talep ettiği takdirde Sofrakesesi.com hizmet aldığı “iyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.’e bildirerek ücret iadesi işlemlerini başlatacaktır.
9.4 Sofrakesesi.com’un Online Kredi Kartı ve Banka Kartı ile ödeme, Multinet, Sodexo vb. ticket sistemleri ve Paycell vb. gibi ödeme yöntemleri ile ödemesi yapılan siparişlerde, üye işyerinin ilgili kullanıcıya siparişi eksik ve tam teslim etmemesi veya siparişin iptali halinde üye işyeri, sipariş bedelini tahsil edemeyeceğini kabul eder. Ayrıca, bu durumda sofrakesesi.com’un siparişi iptal etme hakkı saklıdır.
9.5 Online Kredi Kartı Ve Banka Kartı İle Ödeme, Multinet, Sodexo Vb. Ticket Sistemleri Ve Paycell Vb. Gibi Ödeme Yöntemleri, kat’i suretle bir bankacılık hizmeti veya mevduat toplama işlemi olmayıp, Sofrakesesi.com tarafından şart ve koşulları münhasıran belirlenen, kullanıcıların sistem üzerinden ilgili üye işyerine verecekleri siparişler karşılığı anında online olarak elektronik ödeme yapabileceği bir tahsilat yöntemidir.
9.6 Online Kredi Kartı Ve Banka Kartı İle Ödeme, Multinet, Sodexo Vb. Ticket Sistemleri Ve Paycell Vb. Gibi Ödeme Yöntemleri ile ödemesi gerçekleşen siparişlerde, üye işyeri sipariş bedelinin kendi nam ve hesabına kullanıcılardan tahsili için Sofrakesesi.com’u münhasıran temsilci olarak atamaktadır. Kullanıcılar siparişlerine ilişkin ödemeyi Sofrakesesi.com’a yapmakla alım – satım akdi kapsamında ödeme yükümlülüklerini ifa etmiş olmaktadırlar. Anılan temsil yetkisinin üye işyerinin iptal etmesi halinde Sofrakesesi.com iş bu sözleşmeyi derhal feshetme ve üye işyerinin Sofrakesesi.com sistemi üyeliğini iptal etme hakkına sahiptir.


10. Sofra Kesesi Üye İşyeri Yönetim Sistemi
Sofrakesesi.com, üye işyeri için 1(bir) adet Üye işyeri yönetim sistemi (Web + Android + İOS) multi platform sistemi madde 8.1 de belirtilen kullanım ve satış koşulları ile üye işyerinin kullanımına sunacaktır. Sunulan multi platform üye işyeri sisteminin üye işyeri tarafından kötüye kullanımının tespiti halinde Sofrakesesi.com bu uygulamaların yayınını hiçbir uyarı yapmaksızın durdurma hakkına sahiptir.
11. Uyuşmazlıkların Çözümü
Taraflar, işbu sözleşmenin tatbik ve tefsirinden doğacak her türlü uyuşmazlıkları önce kendi aralarında sulhen çözmeye gayret edeceklerdir. Bu konuda çözüm üretemedikleri takdirde Sulhen halledilmeyen uyuşmazlıkların çözümü için taraflar öncelikle Arabuluculuk yolu ile ihtilaf ve çözüm bulmaya çalışacaklardır. Bu yol ile çözüm üretemedikleri takdirde Aliağa Mahkemeleri ve Aliağa İcra Müdürlükleri’nin münhasıran yetkili olduğunu kabul ve beyan ederler.
12. Gizlilik
Taraflar, sözleşme süresince ve sözleşmenin herhangi bir şekilde sona erdikten sonra birlikte çalıştıkları süre boyunca diğer taraf hakkında hâlihazırda kamunun bilgisi dâhilinde olan bilgiler hariç olmak üzere. Edindikleri her türlü cari sırrı ve/veya özel nitelikteki bilgileri ve/veya ortakları, yöneticileri ve dâhil olduğu grup hakkında öğrendikleri bilgileri ve her türlü yazılı ve sözlü bilgi akışını doğrudan veya dolaylı şekilde kullanmayacaklarını, her ne surette olursa olsun üçüncü kişilere açıklamayacaklarını beyan, kabul ve taahhüt ederler. Madde 7.5 hükümleri saklıdır. Yukarıdaki hükme rağmen, taraflardan biri kanun ya da bağlı bulunduğu herhangi bir düzenleyici kamu kurumu kuralları gereği bahsi geçen bilgileri açıklamak veya duyurmak zorunda kalırsa, bu hakkına sahip olacak fakat mümkün olduğunca diğer taraf ile bu duyuru veya açıklamanın şekli hakkında öncesinde görüş alışverişinde bulunacaktır. Yukarıda belirlenen yükümlülüklerin ihlali halinde, ihlal eden taraf diğer tarafın bu nedenle uğrayacağı her türlü zararı derhal tazmin etmekle yükümlüdür. Diğer tarafın sözleşmeyi fesih hakkı ve fesih nedeniyle uğradığı sair zararların tazminini talep hakkı saklıdır. Sofrakesesi.com, sistemin kullanılması ile oluşacak veri ve verilerin tüm fikri haklarına sahiptir. Sofrakesesi.com, söz konusu bilgileri kullanarak, üye işyeri gizli bilgilerin açıklamadan, rapor düzenleyebilir veya bu tarz bilgileri veya raporları kendisi kullanabilir ve bu rapor ve/veya istatistikleri iş ortakları ile üçüncü kişilerle bedelli veya bedelsiz paylaşabilir. Bu işlemler işbu gizlilik hükümlerine aykırılık teşkil etmez. Bu maddeden doğan yükümlülükler, işbu sözleşmenin, her ne suretle olursa olsun, sona ermesinden sonra da yürürlükte kalacaktır. Eğer ki taraflar gizliliği ihlal ederse, her ihlal için hakkaniyetli bir tazminat ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder. Ayrıca Sofrakesesi.com’un fazlaya ilişkin hakları saklıdır.
13. Sözleşmenin Feshi
13.1 Taraflar, diğer tarafın işbu sözleşme hükümlerini ihlal etmesi ve yapılan ihtara rağmen yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde sözleşmeyi derhal feshetme hak ve yetkisine sahiptirler. Tarafların sözleşmenin bu şekilde feshi halinde sözleşmenin ihlali sebebiyle uğradıkları zararların tazminini talep etme hakları saklıdır.
13.2 Sofrakesesi.com ayrıca herhangi bir zamanda, hiçbir gerekçe göstermeksizin, 30(otuz) gün önceden bildirmek kaydıyla sözleşmeyi feshetme hak ve yetkisine sahiptir. Bu halde üye işyeri fesihten kaynaklanan herhangi bir hak iddiasında bulunamayacağı gibi hiçbir nam ve ad altında tazminat da talep edemez. Üye işyeri bu sözleşmeyi fesih etmek istediği takdirde en az 60(altmış) gün öncesinden yazılı olarak bildirmek ve bu sözleşmeden kaynaklı mevcut tüm borçlarını ifa etmek kaydıyla sözleşmenin feshini isteyebilir.
13.3 Taraflar, karşılıklı yapılan görüşmelerde mutabakata vardıkları takdirde sözleşmeyi derhal karşılıklı feshetme hak ve yetkisine sahiptirler. Karşılıklı anlaşarak fesih durumunda taraflar fesihten kaynaklanan sebeplerden dolayı herhangi bir hak iddiasında bulunamaz veya tazminat talep edemezler.
14. Zorunlu Nedenler
14.1 İşbu sözleşmenin imzalanmasından sonra, önceden görülemeyen ve de tarafların kontrolü dışında gelişen bir durumun ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de bu sözleşme ile yüklendikleri borç ve taahhütlerini kısmen ya da tamamen yerine getirmeleri ya da bunları zamanında yerine getirmelerini imkânsızlaştıran haller, Salgın, hastalık ve pandemi hariç zorunlu nedenler olarak kabul edilecektir. (Örneğin; yangın deprem, sel, vb. doğal afetler, savaş vs.)
14.2 Zorunlu nedenler dolayısıyla sözleşmede belirlenmiş olan yükümlülüklerini yerine getiremeyecek ya da yerine getirmede gecikecek olan taraf, durumun ortaya çıkmasından itibaren mümkün olan en kısa sürede diğer tarafa yazılı olarak bilgi verecektir.
14.3 Taraflar zorunlu nedenler dolayısıyla sözleşmeyi feshetme ve/veya sözleşmenin uygulanmaması ya da yükümlülüklerin gecikmesi nedeniyle uğradığı zararları talep etme hakkına sahip değildir. Zorunlu nedenlerin sona ermesinden sonra sözleşmenin uygulanmasına devam edecektir. Ancak 6 ay içerisinde şartlar düzelmediğinde taraflar iyi niyetle durumu değerlendirerek birlikte fesih kararı alabilecektir.
15. Şirket Kayıtlarının Geçerliliği
Üye işyeri, işbu sözleşmeden doğabilecek ihtilaflarda Sofrakesesi.com’un defter ve bilgisayar kayıtlarının HMK m. 193 anlamında geçerli, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini ve bu maddenin delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu, belirtilen Sofrakesesi.com kayıtlarının usulüne uygun tutulduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
16. Tebligat Adresi
Taraflar, işbu sözleşmede yazılı adreslerinin aynı zamanda tebligat adresleri olduğunu kabul ederler. Adres değişikliği noter kanalıyla iadeli taahhütlü mektupla, Sofrakesesi.com sistemindeki kayıtlı elektronik posta adresine e-posta gönderimiyle veya Sofrakesesi.com sistemi üzerinden yapılacak güncelleme neticesinde karşı tarafa bildirilmedikçe hüküm ifade etmez ve bu durumda sözleşmede belirtilen adreslere yapılan tebligatlar geçerli sayılır. İşbu sözleşme kapsamında diğer tarafı temerrüde düşürmeye, sözleşmeyi feshe, sözleşmeden dönmeye ilişkin ihbarlar veya ihtarlar noter aracılığıyla, taahhütlü mektupla, telgrafla veya güvenli elektronik imza kullanarak kayıtlı elektronik posta sistemi ile yapılabilir. Bu iletişim araçları ile yapılan ihbarlar veya ihtarlar geçerli ve bağlayıcı sayılacaktır.
17. Üye İşyeri Bildirim Yükümlülüğü
Üye işyeri; işyerinin devri, işletme adı, işletme ünvanı, isim değişikliği, vergi kaydı değişikliği, mersis değişikliği vb. tüm değişikliklerini derhal Sofrakesesi.com’a bildirmek zorundadır.Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen kişi yada üye işyeri Sofrakesesi.com’a karşı olan tüm mali ve sözleşmesel yükümlülükleri yerine getirmekle sorumlu olmaya devam edecektir.

18. Sofra Kesesi tarafından Üye İşyeri Yapılacak Bilgilendirme E-Posta Adresleri:
Üye İşyeri Fatura E-Posta Adresi: [email protected]
Üye İşyeri İşletme Destek E-Posta Adresi: [email protected]akesesi.com
Üye İşyeri ve\veya Kullanıcı Bilgilendirme E-Posta Adresi: [email protected]